آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

بازديدها: 0    |    تاريخ: 22-09-1389, 14:25
شهر محمدیه با وسعتی حدود 450 هکتار در فاصله حدود 14 کیلومتری جنوب شرق قزوین واقع شده است . شهر محمدیه را از شمال ، کوههای طالقان و از سه جهت اصلی دیگر اراضی کشاورزی در برگرفته اند ، حضور شهرکهای صنعتی نظیر شهرک صنعتی البرز ، شهید رجایی ، الوند و کاسپین در منطقه و لزوم توجه به تاثیرات متقابل آنها بر شهر محمدیه حائز اهمیت است .
مطالعه ساختار اشتغال شهر محمدیه ، سهم برتر فعالیتهای صنعتی را نسبت به فعالیتهای کشاورزی و خدماتی نشان می دهد .
شهر محمدیه درآمارگیری سال 1375 دارای جمعیت 27955 نفر بوده و در آمارگیری سال 1385 جمیت این شهر به 41816 نفر رسیده است .
بر اساس آمار ارائه شده شهر محمدیه به عنوان یک شهر مهاجر پذیر شناخته شده است و جذب و اسکان جمعیت در این شهر بدلیل سرریز جمعیتی شهر قزوین و نیز سکونت خوابگاهی کارگران شهرکهای صنعتی از روند روبه رشدی برخوردار است ، شهر محمدیه دارای 6 محله ، 2 ناحیه و ا مرکز خدمات شهری است که فقط محله 3 برای احداث واحدهای آپارتمانی پیش بینی شده است .
نظام ساماندهی خدماتی در کل شهر نظام متمرکز در داخل محلات بوده لذا یکنواختی و تکرار در شبکه دسترسی ها و منظر عموم شهر بوضوح مشاهده می شود و دفع آبهای سطحی شهر موجب بروز مشکلات در اراضی حاشیه جنوبی شهر شده است .
در حال حاضر حدود 40 درصد اراضی شهر به کاربری مسکونی و حدود 9 درصد اراضی شهر به کاربری خدماتی اختصاص دارد و تراکم خالص مسکونی در حا حاضر حدود 195 نفر بر هکتار می باشد . محمدیه به دلیل برخورداری از قرار گرفتن شهر بر حاشیه اتوبان تهران ، قزوین در شمال و محور ترانزیت تهران – قزوین در جنوب و ارتباط با شهرهای بزرگ تهران و قزوین و نیز شهرکهای صنعتی دارا موقعیت بسیار مطلوب و مساعدی در منطقه می باشد .

شهر محمديه ( زيباشهر ) در حدفاصل جاده ترانزيت تهران – قزوين و بزرگراه تهران – زنجان با دسترسي مطلوب به شرايانهاي تجاري و نيز خطوط ريلي در سالهاي اول انقلاب بنيان ساخت آن نهاده شد. هسته اوليه اين شهر با دو خيابان شرقي و غربي به نامهاي حافظ و سعدي بوده و پس از آن با مديريت سازمان مسكن و شهرسازي استان قزوين اساس توسعه آن تحت عنوان شهرك باورس طرح ريزي و آغاز گرديد و از آنجا كه اين شهر با عملكرد خوابگاهي و استقرار شهركهاي صنعتي البرز و كاسپين و نيز كارخانجات توليدي حومه در مجاورت آن جاذب جمعيت كارگر و كارمندي صنايع گرديده ، لذا هسته ابتدايي آن نيز با تعاوني هاي مسكن كارگري آغاز و در نهايت در سال 1374 شهرداري اعلام موجوديت نمود و با حسن اجراي مقررات و قوانين توسعه كالبدي : امواج توسعه آن به كنترل مديريت شهري در آمد و مناطق 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 طي مدت 12 سال يكي پس از ديگري با نظارت فني و اجراي ضوابط شهري متولد و پا به عرصه وجود گذاشتند و پذيرش جمعيت سرريز مركز استان قزوين و نيز كاركنان شركتهاي جديدالتأسيس ، مسووليت مديريت شهري را افزونتر و نهايتاً درجه شهرداري محمديه را به 7رساند.شهر محمديه به علت ويژگيهاي منحصر به فرد كالبدي و تلاش مستمر شهرداري و شوراي شهر و نيز همدلي دفتر فني استانداري و سازمان مسكن و شهرسازي استان و ديگر مسوولين ذيربط در توسعه معقول ساختاري آن ، اين شهر را به نقطه پايلوت بسياري از طرحهاي مطالعاتي و اجرايي مبدل نموده ، بطوريكه در بسياري از جهات از جمله خدمات ويژه شهري و اجراي ضوابط به يكي از شهرهاي برتر كشور و بهترين شهر استان قزوين تبديل نموده و چون نگيني درخشان در عرصه شهرسازي استان و منطقه خودنمايي مي كند. دسترسي مطلوب شهروندان به خدمات مختلف ، افزايش سرانه هاي خدماتي از جمله فضاي سبز ، عمران ، خدمات شهري ، ورزشي و فرهنگي و ديگر جاذبه هاي شهري موقعيت ويژه اي به شهر محمديه بخشيده و توسعه روزافزون آن در ارتفاع و افق مديران و مسوولان را بر آن داشت تا بامكان يابي فاز 2توسعه اين شهر (شمال اتوبان) پذيراي اسكان خيل مهاجران شهري درافق طرح های خود باشد

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین


موقعیت سیاسی و جغرافیایی :

شهر محمدیه در بخش مرکزی قزوین و در 14 کیلومتری شرق مرکز استان قرار دارد .
آزادراه قزوین – کرج در شمال و جاده ترانزیت کرج در جنوب شهر ، از مهمترین خطوط مواصلاتی کشور محسوب می شوند که ضمن ایجاد دسترسی برای محمدیه ، محدودیتهای نیز از جنبه توسعه کالبدی شهر به وجود آورده اند .

آب و هوای محمدیه همانند دشت قزوین ، نیمه خشک با زمستانهای نسبتا سرد می باشد .
بیشترین و کمترین دمای ثبت شده ارقام 35+ و 21- درجه سانتیگراد را نشان می دهد و میزان بارندگی نیز بین 300 تا 400 میلیمتر در سال است .
شهر محمدیه و اراضی پیرامون آن تحت تاثیر شیب طبیعی دشت قزوین قرار دارند به طوریکه جهت شیب از شمال غربی به سمت جنوب شرقی است و مرتفع ترین نقطه شهر در حاشیه رودخانه شتر در جنوب آزادراه با ار قام 1347 متر و پست ترین نقطه ، در مجاورت جاده ترانزیت با رقم 1287 قرار دارد . در مجموع شیب متوسط 8/1 درصد می باشد .

شهر محمديه قزوين جزو طرح يکهزار شهر دنيا انتخاب شد

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي قزوين گفت: از سوي سازمان بهداشت جهاني شهر محمديه قزوين (زيباشهر) به عنوان يکي از شهرهاي طرح "هزار شهر ، هزار زندگي" در منطقه مديترانه شرقي انتخاب شد.
دکتر "منوچهر مهرام" به مناسبت هفته سلامت در جمع خبرنگاران قزوين افزود: اين اقدام با توجه به شعار سالروز جهاني بهداشت در سال 2010ميلادي به عنوان "شهرنشيني و سلامت" انجام گرفته است.
وي بيان داشت: پيام کليدي شعار سالروز جهاني بهداشت در اولويت قراردادن سلامت در سياستگذاري هاي شهري است لذا از تمام کشورهاي دنيا دعوت شده در يک حرکت جهاني با عنوان "هزارشهر، هزار زندگي" مشارکت داشته باشند.
وي اظهار داشت: هدف سازمان بهداشت جهاني از اجراي اين طرح ارائه يک الگوي مناسب به شهر هاي دنيا است تا تشويق شوند که يک محيط سالم و ايمن را براي خود بسازند.
دکتر مهرام خاطرنشان کرد: يکي ديگر از اهداف اين طرح جلب مشارکت مردم جهت ساختن شهري سالم است، تا آنان تصور نکنند که فقط مسوولان در اين زمينه دخيل بوده و موظف ايجاد يک شهر سالم هستند.
وي اذعان داشت: مديريت صحيح پساب و فاضلاب ها، نحوه دفع زباله ها، شيوه جمع آوري حيوانات ولگرد، ايجاد فضاي سبز شهري، توسعه فضاي آموزشي و ورزشي، ايجاد امنيت در شهر، شرايط ساخت و ساز به لحاظ مطابقت با کنترل ترافيک، کاهش ترافيک، کنترل و مهار آلودگي صوتي از جمله دلايل انتخاب شهر محمديه به عنوان شهر سالم است.
اين مسوول اضافه کرد: همچنين يکي ديگر از دلايل انتخاب اين شهر فرهنگ درست مشارکت شهروندان، مسوولان و امام جمعه محمديه در بحث مديريت شهري است.
وي از رسانه ها جمعي و مطبوعات خواست تا در راستاي اصلاح الگوي زندگي قلم بزنند چرا که مدل غلط تغذيه، رفتارهاي اجتماعي، کم تحرکي و گسترش شهر نشيني و حاشيه نشيني موجب بروز معضلات بسياري براي مردم شده است.
مهرام خاطرنشان کرد: استاندار قزوين تاکيد کرده تا پايان سال جاري 25 شهر داراي مخاطرات بهداشتي شناسايي و مشکلات آنان بايد رفع شود.
شهر محمديه (زيباشهر) با 50 هزار نفر جمعيت از توابع شهرستان البرز استان قزوين در 15 کيلومتري شرق قزوين قرار گرفته است.
همچنين شهر محمديه به علت ويژگي هاي منحصر به فرد کالبدي و تلاش مستمر مسوولين ذيربط در توسعه معقول ساختاري آن، اين شهر را به نقطه پايلوت بسياري از طرحهاي مطالعاتي و اجرايي مبدل کرده، بطوريکه در بسياري از امور نظير خدمات ويژه شهري و اجراي ضوابط به يکي از شهرهاي برتر کشور و بهترين شهر استان قزوين تبديل کرده و چون نگيني درخشان در عرصه شهرسازي استان و منطقه خودنمايي مي کند.
شايان ذکر است، دسترسي مطلوب شهروندان به خدمات مختلف ، افزايش سرانه هاي خدماتي از جمله فضاي سبز ، عمران ، خدمات شهري ، ورزشي و فرهنگي و ديگر جاذبه هاي شهري موقعيت ويژه اي به شهر محمديه بخشيده است.

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

آشنایی با شهر محمدیه ، نگین شهر های استان قزوین

قدرت گرفته از: دیتالایف انجین